U informacionim društvima, mreže zamjenjuju hijerarhiju. Upravljanje u velikom broju organizacija se mijenja u pravcu “zajedničkog liderstva” i “raspodijeljenog liderstva” gdje su lideri u centru kruga umjesto na vrhu piramide. A o tome kakva je situacija u Bosni i Hercegovini iz ženskog ugla diskutovale su učesnice panel-diskusije pod nazivom „Izazovi u vođenju za žene menadžerke“- Sanela Pašić (Addiko Group BiH), Milica Ivić (Limundo), Biljana Marković i moderatorka Željka Šulc (Misija OSCE-a u BiH).
Panelistkinje su iznosile svoja iskustva na putu do uspjeha. Prilikom njihovih izlaganja prisutni su imali priliku da čuju brojne savjete kako da prevaziđu određene prepreke sa kojima su se i one susretale, ali i da otvoreno razgovaraju o problemima žena u poslovanju. Specifičan mentalitet, odgajanje u porodici i okruženje u kojem se formira jedna mlada žena imaju veliki uticaj i na njeno razmišljanje o profesionalnom razvoju.
Važno je edukovati prije svega žene i ukazati im na koje načine mogu uticati na svoje osnaživanje i u ličnom i u profesionalnom smislu. Panelistkinje su navele da je ženama najveći izazov rad na njihovom samopouzdanju i ubjeđivanju da žene to mogu.
„Žene i muškarci ne mogu sve da postignu i da na svim poljima budu najbolji. Pitanje je prioriteta, pitanje je čemu želimo da se posvetimo, ali svakako da to nije uslovljeno podjelom na žene i muškarce. Kada govorim o poslu uvijek vodim računa o kvalitetu posla i kompetencijama, ne o polovima.“, kazala je Milica Ivić.
Izazovi su brojni, ali žene imaju i prednosti kao što su izraženija intuicija, veća saosjećajnost i osjetljivost. Takođe, navode da za prepreke sa kojima se susreću žene nisu krivi isključivo muškarci, već same žene, koje treba da rade prije svega na sebi, zaključle su panelistkinje.