Pro Educa

Prvi utisak

Prvi utisak je momenat kada smo doživjeli osobu na određen način i stavili određenu etiketu na naš doživljaj te osobe. Da li smo bezbjedni u njenom okruženju? Šta da očekujemo? Kako da se ponašamo? Kako da se postavimo? Naravno, prvi utisak nije uvijek ispravan. Svakome se dogodilo da je neko ostavio fantastičan prvi utisak i mi tu osobu visoko vrednujemo, iako ona nikada više ne ispuni ta očekivanja. Važi i obrnuto, nekoga smjestimo nisko na osnovu prvog utiska, a on posle toga stalno daje više.

Druga strana u tim situacijama ne može da uradi mnogo. Prvi utisak se, nažalost, teško mijenja, a ljudi nerado “premještaju fasciklu sa našim imenom iz jedne u drugu fioku”. Jer, to zahtjeva napor. Istraživanja pokazuju da čak i kad smo suočeni sa činjenicama koje su u suprotnosti sa našim prvim utiskom, skloni smo da ih zanemarimo.

Prvi utisak se stiče na tri nivoa:

  1. Glasovnom (zvuk, boja glasa, brzina govora, glasovne pauze i sl.)
  2. Vizuelnom (izgled, odjeća, držanje tijela, izraz lica, pojavnost….)
  3. Verbalnom (sadržaj poruke)

Uticaj pojedinih nivoa percepcije na ishod komunikacije izgleda ovako:

  1. Vizuelni: 55%
  2. Glasovni: 38%
  3. Verbalni: 7%

U poslovnom svijetu, prvi utisak je vrlo važan. Može li se knjizi suditi po koricama? Kada se radi o kreiranju mišljenja o nekome, ispostavlja se da može. Naš mozak velikom brzinom sklapa verbale i neverbalne znake u prvu sliku o nekome koga tek upoznajemo. Prema nekim istraživanjima već u prvih 20 sekundi. Prema nekim drugim – sedam sekundi je dovoljno da donesemo sud o neznancu.

Potrebno je obratiti pažnju na mnoge “sitnice” koje su bitne. Bilo da se radi o razgovoru za posao, prvom sastanku ili upoznavanju sa novom osobom, prvi utisak je nemjerljivo moćan i skoro ga je nemoguće preokrenuti. Evo nekoliko trikova i detalja kojima trebate posvetiti pažnju:

  1. Vrijeme. Jer ne bi bilo prijatno, a ni za pohvalu, da kasnite na posao prvi dan. Kašnjenje se često smatra nepoštovanjem tuđeg vremena. Najčešće ono to i jeste.
  2. Teška šminka i neprikladna odjeća djeluju neprofesionalno.
  3. Obavezno isključite mobilni telefon. Iako ste svjesni da to treba da uradite, usljed treme, nove okoline, novih izazova često zaboravimo to učiniti. Dakle – silent mode!
  4. Stisak ruke može da ostavi jači utisak od odjeće.
  5. Poštujte granice ličnog prostora. Najčešće dogovoreno nepisano pravilo je da je to dužina ruke.
  6. Vruće teme – politika, seks i religija su teme o kojima nije baš najpametnije razgovarati pri prvom susretu sa novim poslodavcem.
  7. Dozirajte komplimente. Ako ih već morate udijeliti pri prvom susretu.
  8. Pripema, priprema, pripema. Kako će Vas poslodavac ili novi klijent shvatiti ukoliko nista upućeni u temu sastanka, ukoliko ne znate odgovoriti na neka pitanja o sebi ili svojoj kompaniji? Vježbajte govor, pogled i samouvjereno držanje ispred ogledala, jer studije pokazuju da naši sagovornici često više gledaju neverbalnu komunikaciju nego ono što izgovorimo.
  9. Ukoliko imate problema sa pamćenjem imena, čak i ako ponovite ime druge osobe nakon upoznavanja, savjet je jednostavan: PAPIR PAMTI. Stvorite naviku da sa sobom uvijek imate papir (rokovnik, notes i sl.) u kojem ćete zapisivati sve bitne detalje. Pa čak i imena sagovornika.

Trebate da imate na umu da vas svi u novoj radnoj sredini neće dočekati sa oduševljenjem. Može to biti iz ljubomore, jer misle da su oni zaslužili baš to radno mjesto ili da ćete u dogledno vrijeme “oduzeti” njihovo. Mnogi vas mogu gledati kao “opasnu konkurenciju”.

“Ljude u uniformi često doživljavamo kao autoritet. Ovo čak ide dotle da je obezbjeđenje u tržnom centru percipirano kao autoritet od velikog broja ljudi. Isto je i sa ljudima u odijelu kojima odmah dajemo etiketu da rade nešto bitno i da su jako važni. Greška je, ipak, osloniti se samo na statusne simbole, a ostalo ostaviti neizgrađeno i prazno. I zato, umjesto da razmišljamo samo o fasadi, bolje da se koncentrišemo na “unutrašnjost kuće”. Jer će to onda učiniti da i fasada zasija” riječi su Zorana Drobnjaka, poslovnog trenera.

Bez obzira kako na vas gledale nove radne kolege bitno je prema svima biti ljubazan, prijatan, komunikativan. Dajte i njima a i sebi vremena da se bolje upoznate.

Ono što sigurno možete uraditi jeste da se potrudite da dobrim prvim utiskom otvorite put kvalitetnom upoznavanju i budućoj saradnji.

 

Pratite nas

Možete nas pronaći i na...